برنج گیلان

قیمت برنج گیلان 98

قیمت برنج گیلان 98 را می توانید در جدول زیر با بروزرسانی کامل مشاهده نمایید تا اگر خواستید از گیلان برنج بخرید از نرخ های حاکم بر بازار مطلع باشید و بدانید برنج هایی همچون هاشمی و علی کاظمی چه قیمتی هستند.

قیمت برنج گیلان 98

انواع برنج گیلان

از نظر رقم و گونه در هر یک از مناطق استان گیلان برنج های مختلفی کشت می شود و با توجه یه اینکه آب، خاک و زاویه تابش خورشید در هر منطقه از این استان متفاوت است کشاورزان هر روستا برنجی را کشت می کنند که با شرایط محیطی شالیزار شان سازگاری داشته باشد و محصول بیشتر و بهتری به آن ها بدهد تا کشاورزی برایشان صرفه اقتصادی داشته باشد.

در نواحی مرکزی استان گیلان اغلب برنج هاشمی را کشت می کنند و حدود 5 درصد از کشاورزان نیز هستند که برنج صدری می کارند که گرانترین برنج ایرانی است.
حال اگر از مرکز استان کمی به سمت غرب برویم یعنی در شهر هایی مثل فومن و صومعه سرا شرایط به گونه ای است که کشاورزان تمایل به تولید برنج علی کاظمی نیز دارند و تقریبا نیمی از کشاورزان این مناطق برنج علی کاظمی می کارند.

حال اگر از مرکز استان کمی به سمت شرق برویم در شهر هایی همچون آستانه اشرفیه و لاهیجان و مناطق شرقی تر استان گیلان برنج جمشیدی نیز کشت می شود و در غرب استان و شهر هایی همچون تالش و آستارا نیز بیشتر به کشت برنج هاشمی می پردازند و در این بین هستند نقاط محدودی همچون برخی مناطق نزدیک به مرداب انزلی که برنج خزر نیز در آن ها تولید می شود.

البته در استان گیلان برنج دودی از ارقام مختلفی تولید می شود که خود برنج دودی یک نوع خاص از برنج نیست بلکه بنا به روش تولید متفاوتی که دارد اینگونه روی آن نام نهاده شده است.

برنج گیلان

قیمت برنج هاشمی درجه یک گیلان سال 98

پس از اینکه در اردیبهشت ماه سال 98 قیمت برنج هاشمی افزایش بسیار چشمگیری داشت از ماه های خرداد و تیر سال 98 بود که مشتریان و تجار برنج هاشمی گمانه زنی می کردند که در زمان برداشت محصول در مرداد ماه و شهریور ماه این سال قیمت برنج کاهش خوبی داشته باشد در نتیجه در خرداد با وجود کاهش قیمت از خرید کردن امتناع نمودند.

اما وقتی برداشت محصول شروع شد قیمت ها آنگونه که انتظارش می رفت کاهش شدیدی نداشت و قیمت برنج هاشمی تازه به نسبت قیمت این برنج در اواخر تیر ماه کمتر از 5 درصد افت کرد که اصلی ترین دلیلش افزایش هزینه های تولید برنج بود که باعث شد فروش برنج هاشمی و همچنین سایر ارقام برنج ایرانی با قیمت های پایین تر برای کشاورزان توجیه نداشته باشد.

همچنین به نظر می رسد قیمت برنج هاشمی تازه در طول سال نیز ثابت باشد و همانند سال 97 نشود که برنج مدام تغییر قیمت داشت و این تغییرات نیز اکثرا افزایشی بود فلذا چه در حالت سکون و چه در تغییرات بازار برنج هاشمی درجه یک در گیلان نرخ گذاری می شود و تجار گیلانی عالی ترین مرجع برای استعلام قیمت این محصول هستند پس برای دانستن قیمت صحیح این برنج سراغ مرجع دیگری نروید.

قیمت برنج هاشمی 98

قیمت برنج ایرانی هاشمی درجه یک 97

از نظر کیفیت محصول برداشت شده از شالیزار ها سال 97 یکی از بدترین سال ها برای برنج ایرانی بود و این موضوع سبب شد برنج هاشمی در هنگام بوجار و سورت شدن پرت و یا ضایعات بسیار زیادی داشته باشد و در نتیجه این موضوع سبب شده که اختلاف قیمت برنج هاشمی درجه یک با سایر کیفیت های این برنج اختلافی خارج از عرف باشد.

در حالت عادی قیمت برنج هاشمی درجه یک باید چیزی بین 4 تا 8 درصد گران تر از برنج هاشمی درجه دو باشد ولی در سال 97 این اختلاف قیمت به 7 تا 10 درصد نیز رسید و از طرفی سال 97 در ایران اوضاع اقتصادی به صورتی بود که قیمت ها مداوم افزایش داشتند و تحریک شدن بازار به خرید و وجود تقاضا های زیاد نیز در افزایش قیمت برنج نقش محوری داشت.

به تبع افزایش قیمت برنج هاشمی نوع دودی این محصول نیز گران شد و همچنین این موضوع باعث شد سایر اقلام وابسته به این محصول مثل آرد برنج یا برنج های نیم دانه و لاشه نیز افزایش قیمت داشت باشند و همچنین برنج قهوه ای نیز قیمتش اوج بگیرد و حتی این موضوعات باعث تحریک و در نهایت افزایش نرخ سبوس برنج در بازار خوراک دام  طیور نیز شد.

برنج گیلان

قیمت برنج هاشمی لنگرود

لنگرود یکی از شهر های شرقی استان گیلان است که شالیزار های وسیعی دارد و به طور کلی این شهر به دو قسمت کوهستانی و ساحلی تقسیم می شود که هرچه به سمت نواحی ساحلی آن برویم شالیزار های بیشتری را مشاهده می کنیم که مالکان آن ها به کاشت برنج هاشمی مشغول هستمد و این موضوع سبب شده برنج هاشمی یکی از سوغات اصلی این شهر باشد.

البته جالب است بدانید لنگرود سوغاتی های شهره تری نیز دارد که از جمله آن ها می توان به چای، کلوچه، فندق و هندوانه نیز اشاره نمود که هر یک به تنهایی پتانسیل مناسبی برای شروع یک تجارت موفق دارند اما بیشترین تولید شهر لنگرود به برنج و چای مربوط می شود و عمده اقتصاد این شهر وابسته به همین دو محصول است که برنج بیشتر در نواحی ساحلی و چای غالبا در نواحی کوهستانی این شهر تولید می شود.

از نظر قیمت برنج هاشمی لنگرود نرخ همسانی با برنج هاشمی نقاط مرکزی و غربی استان گیلان دارد و در این شهر نیز همانند سایر نقاط استان گیلان تولید کنندگان سنتی و مدرن در کنار یکدیگر فعال هستند که هر یک با توجه به کیفیت محصولی که ارائه می دهند و با توجه به بسته بندی، سورت و بوجاری که روی برنج اعمال می کنند قیمت هایشان را ارائه می دهند.

قیمت برنج علی کاظمی

قیمت برنج علی کاظمی 98

قیمت برنج علی کاظمی 98 در بازار گیلان بسیار به قیمت برنج هاشمی نزدیک بود زیرا در این سال زراعی کشاورزان کمتری برنج علی کاظمی کاشتند و این موضوع سبب شد این برنج به صورت محدود در بازار موجود باشد و همین موجودی محدود هم کیفیت چندانی نداشت و علی کاظمی باکیفیت به سختی در بازار پیدا میشد.

برنج علی کاظمی سال 98 دانه های بند دار (ترک دار) زیاد داشت و این موضوع از حساس بودن این برنج و ناسازگاری هوای امسال نسبت به این برنج نشات می گرفت و این موضوع سبب میشد وقتی شما بخواهید یک بار از برنج علی کاظمی به صورت لوکس و کم شکسته حاضر کنید ضایعات زیادی داشته باشید و قیمت تمام شده برایتان بالا در بیاید.

همه ی این موضوعات سبب شده اختلاف قیمت برنج علی کاظمی با هاشمی در سال 98 در حد 500 تومن باشد و کمتر کسی برای خرید این برنج رقبت کند و فقط عده خاصی از مصرف کنندگان که طعم و مزه برنج برایشان مهم است و اصلا به ظاهر استخوانی برنج اهمیت نمی دهند از بین این دو رقم برنج علی کاظمی را انتخاب نمایند.

قیمت برنج ایرانی

قیمت انواع برنج ایرانی در سال 98

قیمت برنج ایرانی در سال 98 از ابتدا به چند دلیل دچار تغییر شد که در ابتدا به دلیل ممنوعیت واردات برنج خارجی قیمت برنج های پرمحصول در بازار بالا رفت زیرا تقاضای زیادی برای خرید آن وجود داشت.
پس از آن در فصل برداشت برنج صدری بارندگی رخ داد و موجب شد برنج صدری مرغوب در بازار کم شود و برنج صدری به صورت تدریجی در بازار افزایش قیمت داشته باشد.

در اواسط پاییز بحث افزایش قیمت بنزین نیز یه بازار برنج شوک وارد کرد و روی قیمت تمام برنج های ایرانی تاثیر گذاشت و همه ی ارقام بین 500 تا 1000 تومن گران شدند.
همچنین در اسفند ماه سال 98 به دلیل بالا رفتن تقاضای خرید در بازار مجددا همه ی برنج های ایرانی بین 500 تا 1000 تومن گران شدند و این مختصری از احوالات نرخ برنج های ایرانی در سال 98 بود.

قیمت برنج گیلان

قیمت برنج هاشمی امروز

هر مشتری ک می خواهد از گیلان برنج خریداری کند به دنبال دانستن قیمت برنج هاشمی می رود و حتی اگر قرار باشد برنج دیگری از گیلان بخرد مشتاق است از نرخ هاشمی مطلع شود.
علت این اشتیاق معیار بودن قیمت هاشمی و اثر گذاری نرخ آن روی سایر ارقام است زیرا بر اساس قیمت روز برنج هاشمی ارقام ضعیف تر از آن را با قیمتی کمتر و ارقام باکیفیت تر از آن را با قیمتی بیشتر معامله می کنند.
کشاورزان نیز برای فروختن برنج خود به مشتری از این قاعده پیروی می کنند و مبنا و معیار آن ها برای قیمت گذاری روی محصولشان قیمت روز برنج یا شالی هاشمی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *